RYP Naturals

Organic Kale Powder Kale it Quits

Sale price Price $13.00 Regular price Unit price  per 

Shipping calculated at checkout.

Suggested Serving Size - 1/2 tbsp = 1 cup raw kale 

Organically grown kale that is low-thermal dried at the peak of freshness and then milled to powder. Can be used as a dietary supplement or as an ingredient added to prepared foods. No artificial colors, flavors, preservatives or other processing agents are used in the manufacturing process.

Health Benefits

Kale is found to be one of the most nutrient-dense foods on the planet and is found as one of the greatest sources of vitamin C. Being a leafy green it is very high in antioxidants which is found to be anti-inflammatory and may lower blood pressure and cholesterol. 

Looking for Larger Quantities in Bulk?

Check out our manufacturing company here:

Kale Powder Canada, Dried Kale Powder, Organic Kale Powder Bulk - N49 (northof49naturals.com)

Customer Reviews

Based on 5 reviews
100%
(5)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
D
D
Kale Powder

Excellent product!

C
Chloe Ireland

Love this! Perfect to toss into your smoothies. It doesn’t have too strong of a taste and it helps you get your veggies in!!

A
Ally

Big fan of this kale powder! It's such an easy way to add more greens to my meals, especially in my smoothies. When I normally put a bunch of greens in my smoothie they usually don't get blended in completely and I'm stuck with leafy chunks- with this powder, it's no longer an issue! Great product overall :)

H
Holly Barraclough
Awesome Way to Get Your Veggies

I love the RYP powders and this one's my favourite veggie one! I add it to my smoothies in the morning for the perfect vitamin C boost. Highly recommended!

J
Jordan

This is one of my favourite powders I've tried so far as it saves me SO much money. I love the health benefits and nutrient content of kale and find it so important to switch up my greens sources from spinach to kale and others to not get too much oxalates in my system! However, a bunch of kale at the store is quite expensive (at least $3.99 for like 3 cups) so comparing how much I get in this powder to add to baking, smoothies, sauces, pasta, etc. it's a no brainer! LOVE it - highly recommend.